Skoro czytasz te słowa, zakładam, że chcesz zacząć uczyć się angielskiego lub uczysz się od jakiegoś czasu, ale chcesz to robić lepiej. Dobrze trafiłeś. W tym artykule przedstawię Ci praktyczne rady, aby nauka języka była (jak najbardziej) efektywna, (możliwie) łatwa i (ekstremalnie) przyjemna. Jeżeli masz wątpliwość, to przekonaj się, że możesz nauczyć się języka angielskiego w krótkim czasie,  nawet jeśli myślisz, że brak Ci talentu do języka.  Uda Ci się pod warunkiem, że w procesie nauki będziesz trzymać się kilku podstawowych zasad. Nie tylko tricków jak uczyć się słówek, ale ogólnych reguł jak powinna wyglądać nauka języka angielskiego i każdego innego języka obcego. Let’s go!

1. Zarezerwuj czas

Jeżeli nie wiesz od czego zacząć, to zacznij od zastanowienia się, ile możesz poświęcić ze swojego tygodniowego grafiku na naukę. Angielski, jak każdy inny język, wymaga czasu. Jest wiele metod szybkiej nauki, ale zanim zaczniesz się zastanawiać, która będzie dla Ciebie najlepsza, czy chcesz uczyć się w szkole językowej, online lub samemu,  oswój się z myślą, że aby zobaczyć rezultaty, musisz na stałe wpisać naukę w swój grafik. Języka nie da się uczyć z doskoku.

Na samym początku powiedz sobie: „Przez najbliższy rok będę się uczyć minimum 45 minut dziennie”. Nie masz aż tyle czasu?  W takim razie znajdź choćby 20 min, a zobaczysz, ile słówek opanujesz i to w szybkim czasie. A co jeżeli masz pracę, szkołę i wiele innych obowiązków, które sprawiają , że nauka angielskiego w domu to mission impossible? Wtedy zastanów się, jak przeorganizować sobie rozkład dnia i tygodnia, tak by znaleźć czas na naukę. Tylko wtedy język angielski będzie sprawiał Ci przyjemność, a nauka przyniesie efekty.

2. Mów od pierwszej lekcji

Żeby mówić po angielsku, trzeba mówić po angielsku. Brzmi to idiotycznie, ale wierz mi: mnóstwo osób zaczyna uczyć się angielskiego, lecz mówienie po angielsku odkłada na później. Najczęstsze wytłumaczenie to: „Muszę nauczyć się więcej słownictwa, wtedy zacznę mówić”. Albo: „Muszę powtórzyć gramatykę, wtedy będę mówić”.

Musisz wiedzieć, że trudno nauczyć się angielskiego, jeżeli nauka języka będzie polegała wyłącznie na robieniu ćwiczeń, pisaniu i czytaniu. Znasz sześć słów po angielsku? Trzy rzeczowniki i trzy czasowniki? Zatem możesz powiedzieć dziewięć zdań i to na pierwszej lekcji! Sam angielski bardzo Ci to ułatwia – nie musisz się martwić o (prawie) żadne końcówki!

3. Nauka języka angielskiego polega na popełnianiu błędów

Jeśli ich nie popełniasz, to znaczy, że pewnie w ogóle nie mówisz, nie próbujesz. Niedawno odbyłem rozmowę z jednym z moich, która brzmiała mniej więcej tak:

– Wiesz, ostatnio byliśmy z rodziną na spacerze i miałem okazję porozmawiać po angielsku z jakimś turystą. Moja żona stwierdziła potem, że moja gramatyka była okropna.

– I co? To ona przejęła rozmowę? – zapytałem.

– Nie, w ogóle się nie odezwała. Cały czas próbowała sobie ułożyć w głowie gramatycznie poprawne zdanie.

Pytanie: kto ma lepsze podejście do nauki? Osoba, która nie ma oporów przed mówieniem w języku angielskim przy każdej możliwej okazji? Czy osoba, dla której nauka angielskiego polega wyłącznie na rozwiązywaniu zadań gramatycznych i zapamiętywaniu mnóstwa słówek, lecz gdy przyjdzie używać języka w praktyce – boi się odezwać?

Nie bój się krytyki, oceny innych. Masz prawo popełniać błędy, nie ma w tym nic złego. Najważniejsza jest komunikacja. Czasem, paradoksalnie, mówienie nadmiernie prosto i bez trzymania się reguł pozwoli Twoim słuchaczom lepiej Cię zrozumieć, niż gdybyś próbował brzmieć jak Winston Churchill.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, dlaczego nie warto bać się popełniania błędów, na kanale Ling Team przygotowałem trochę szerszy materiał na ten temat:

 

4. Słuchaj języka angielskiego gdzie się da i kiedy się da

Kiedyś, żeby otoczyć się całkowicie językiem angielskim, trzeba było wyjechać za granicę. Dzisiaj z metody całkowitego zanurzenia w języku angielskim (Total Immersion) możesz skorzystać w domu. Na czym ona dokładnie polega? Starasz się, aby język, którego chcesz się nauczyć, otaczał Cię cały czas.  Dlatego mówisz, oglądasz filmy, słuchasz piosenek, śledzisz wiadomości właśnie w tym języku.

Jak to zrobić? Masz Netflixa czy HBO? Przełącz ustawienia na język angielski z napisami, a potem oglądaj jeszcze raz po angielsku, tym razem bez napisów – to jeden z najlepszych sposobów na naukę angielskiego w domu. Nie jest to czas poświęcony stricte nauce, za to w naturalny sposób przyzwyczajasz się do angielskiego słownictwa, brzmienia języka, intonacji, akcentu. Nie masz Netflixa? To nie problem. Podobnie możesz „wchłaniać angielski”  dzięki YouTube’owi, który jest kopalnią ciekawych filmików na każdy temat. Możesz poczuć się, jakbyś mieszkał w Anglii, nie wychodząc ze swojego domu.

5. Dobierz tematykę kursu angielskiego do swojego celu

Wybierając kurs językowy, zacznij od odpowiedzi na pytanie: „Po co mi angielski”?  Zupełnie inaczej będziesz uczyć się języków, jeżeli ich znajomość jest wymagana w pracy, a zupełnie inaczej, jeżeli języka potrzebujesz, aby dogadać się w hotelu czy w restauracji na wakacjach. W pierwszym przypadku wybierz kursy języka angielskiego w szkole językowej, która specjalizuje się w Business English, a nie będziesz uczyć się słownictwa o gotowaniu albo uprawianiu ogródka. I odwrotnie – nie wybieraj się na angielski w biznesie czy angielski specjalistyczny, jeżeli nie pracujesz w korporacji, nie posługujesz się angielskim w sytuacjach zawodowych i póki co nie masz takich planów.

Dobrze dobrany rodzaj kursu, jego tematyka, a także podręcznik lub inne materiały do nauki języka angielskiego są niezbędne, aby nauka była dla Ciebie ciekawa i przydatna, a przez to szybka i efektywna. Zanim więc zdecydujesz się na kurs, sprawdź dokładnie, z jakich materiałów korzysta lektor.  W przeciwnym razie możesz się nudzić albo wręcz dojść do wniosku, że tracisz czas.

O tym kryterium ważności czy relewantności języka, którego powinniśmy się uczyć, świetnie mówi Chris Longsdale w swoim popularnym wystąpieniu na konferencji Tedex na Uniwersytecie w Lignan. Wspomina też o ważnych sposobach na naukę języka angielskiego, warto więc zobaczyć jego prezentację w całości: https://www.youtube.com/watch?v=d0yGdNEWdn0

gazety po angielsku

6. Starannie wybierz swojego lektora angielskiego

Dobry nauczyciel będzie nie tylko rozmawiał z Tobą po angielsku, ale też podpowie Ci, jak nauczyć się angielskiego. (Bo teorii dowiesz się z tego artykułu, ale w praktyce pomoże Ci Twój lektor). Na pewno poświęci wiele pracy i czasu, aby znaleźć te metody szybkiej nauki języka, które działają dla Ciebie. Nie tylko podpowie Ci, jak uczyć się słówek czy gramatyki, ale też zastanowi się, jaki sposób nauki języków pozwoli utrzymać Twoją motywację na wysokim poziomie. Szybko zareaguje, gdy  zaczniesz być zmęczony nauką. Dobry lektor musi nie tylko dobrze mówić po angielsku, ale musi wiedzieć, jak nauczyć języka i czerpać satysfakcję z nauczania. Nie jest to takie oczywiste… Zdarzają się lektorzy, którzy nie spełniają się w swojej roli, mimo posiadania wykształcenia pedagogicznego lub mimo ukończenia kursu nauczania języka angielskiego jako języka obcego, takiego jak Celta czy TEFL.

Jeżeli czujesz, że Twój nauczyciel jest osobą z przypadku i znalazłeś go na jednej z wielu platform, gdzie dostępnych jest wielu lektorów i aby tam uczyć, wystarczy się zarejestrować, to być może warto poszukać kogoś, do kogo będziesz mieć więcej zaufania.

I jeszcze jedno: pomiędzy Tobą a Twoim lektorem musi być chemia. Czasem niektórym osobom trudno jest znaleźć nić porozumienia, mimo, że obie strony mają wolę współpracy i się starają. Wtedy najlepiej spróbować nauki języka angielskiego z kimś innym.

7. Sporządź plan krótko- i średnioterminowy

Twój długoterminowy plan nauki angielskiego jest na ogół jasny: opanowanie języka w zaawansowanym stopniu i/lub zdanie egzaminu językowego na zaawansowanym poziomie. Jednak robienie szczegółowego planu nauki języka obcego, np. na trzy lata, jest trudne do wykonania. To termin odległy i po drodze może przydarzyć się wiele dni i tygodni, gdy nie będziesz móc uczyć się angielskiego, mimo najlepszych chęci. To zawsze działa deprymująco. Dlatego, dla najlepszych efektów, podziel proces zdobywania kompetencji na etapy. To szczególnie ważne, jeżeli Twoja metoda opiera się na samodzielnej nauce angielskiego w domu. Im bliższy będzie Twój cel, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że go zrealizujesz.

Jeżeli charakteryzuje Cię podejście projektowe i do nauki angielskiego podchodzisz jak to kolejnego wyzwania, to prawdopodobnie dobrze zadziała dla Ciebie postawienie sobie celu w postaci zdobycia jednego z wielu certyfikatów językowych. Jeżeli np. Twoim długofalowym celem jest zdobycie certyfikatu Cambridge Proficiency (bo warto mierzyć wysoko ;), to po drodze warto zdać też FCE i CAE.

Cele mogą być też mniejsze. Jeżeli Twoim celem średnioterminowym będzie zrealizowanie całego podręcznika do gramatyki na poziomie średnio zaawansowanym, to celem krótkoterminowym, np. na najbliższe dwa tygodnie, może być zrobienie ćwiczeń gramatycznych np. dotyczących strony biernej. Albo najprościej: jeżeli w ciągu tego tygodnia chcesz nauczyć 30 nowych słówek czy zwrotów, to dzisiaj naucz się choćby pięciu.

8. Zasubskrybuj ciekawe kanały językowe na YouTubie

Jest ich mnóstwo i cały czas pojawiają się nowe. Wielu twórców tworzy content, który może poprawić nie tylko Twoją naukę języka angielskiego, ale i ogólną wiedzę z każdej dziedziny. Przewagą tych materiałów jest ich naturalność. Rzadko zdarza się, że twórcami są osoby stojące przed kamerą profesjonalnie i że treści wygłaszane są według przygotowanych skryptów. Wśród twórców jest wielu nauczycieli języka, pasjonatów lub po prostu osób, które uczą się tak samo jak Ty i codziennie za darmo udostępniają materiały. Nie tylko pomogą Ci one w opanowaniu angielskich słówek, ale też dostarczą Ci wiele informacji i ciekawostek na temat języka, specyfiki krajów anglojęzycznych i różnic kulturowych, które mogą ułatwić Ci komunikację w sytuacjach, gdy się tego wcale nie spodziewasz.

Nawet jeśli twórcy będą mówić o rzeczach Ci znajomych i używać słów, które znasz, tym lepiej! W nauce angielskiego i jakiegokolwiek innego języka najważniejsza jest powtórka. Nie zaszkodzi posłuchać czegoś wiele razy.

9. Oglądaj wiadomości po angielsku

Oprócz wartość, jaką daje samo osłuchiwanie się z językiem, o czym mówiłem już wyżej, słuchanie czy oglądanie bieżących wiadomości po angielsku jest ważne z jeszcze jednego powodu – nigdzie indziej nie znajdziesz tylu aktualnie ważnych angielskich słówek niż w codziennych wiadomościach. Śledząc tzw. newsy w języku angielskim, będziesz uczyć się słów, które w danej chwili są na ustach wszystkich.

Co mam na myśli? Przed marcem 2020 niewiele osób wiedziało, co oznacza pandemic, co dziś jest dla wszystkich oczywiste. Po wybuchu pandemii wszyscy też dowiedzieli się, że szczepionka to vaccine. Za każdym razem, gdy na świecie dzieje się coś ważnego, miliony ludzi uczą się nowych słów, których wcześniej nie znali lub na które nie zwracali uwagi. Bądź na bieżąco.

10. Dołącz do grup językowych na Facebooku

Znajdziesz tam wiele osób, które tak jak Ty chcą nauczyć się angielskiego. Można uczyć się samemu, ale szczególnie w przypadku języków nauka z drugą osobą to metoda, która działa lepiej. Grupy na Facebooku to świetne miejsce, gdzie możesz poznać kogoś, z kim będziecie nawzajem wspierać się w nauce nowych słówek, ćwiczyć razem frazy, rozmowy itp.

Jeżeli wolisz uczyć się samemu, często na grupach Facebook’owych napotkasz ciekawostkę, nową stronę www czy podcast o języku, na które nie trafiłbyś, surfując po Internecie.

Jeżeli nie jesteś fanem social mediów i nie wiesz, od czego zacząć, to po prostu wpisz w wyszukiwarce grupy hasło „angielski” i zacznij przeglądać. Być może zdziwisz się, jak wiele osób w tym samym czasie interesuje się tym co Ty.

jak szybko nauczyć się języka angielskiego

 

11. Znajdź metodę, jak nauczyć się języka angielskiego samodzielnie

Możesz szybko nauczyć się języka angielskiego na wiele sposobów. Nie ma wyłącznie jednej skutecznej metody nauki, która działa dla wszystkich. Co nie oznacza, że nie ma lepszych i gorszych, ale o tym kiedy indziej. Jeśli trudno Ci obiektywnie stwierdzić na jakim poziomie znajomości języka jesteś, rozwiąż nasz test poziomujący.

Wybierz sposób, jak chcesz nauczyć się języka, ale koniecznie po jakimś czasie sprawdź, czy wybrana metoda nauki przynosi Ci efekty, których oczekujesz. Może zacząłeś zajęcia w szkole z native speakerem, ale wkrótce odkryjesz, że bardziej efektywna jest dla Ciebie samodzielna nauka plus luźne konwersacje, albo że potrzebujesz lektora Polaka, który lepiej wczuje się w Twoje potrzeby, bo kiedyś sam był w tej samej sytuacji. Jeżeli dotychczas miałeś wyłącznie lekcje indywidualne i potrzebujesz nowych bodźców, spróbuj lekcji w grupie. Lub odwrotnie.

Pamiętaj też, że nie musisz wybierać metody nauki raz na całe życie.  Zmiany są w porządku, coś co działało przez pierwsze kilka miesięcy nauki, nie musi działać zawsze. Szukaj i zmieniaj!

Możesz skorzystać z metod sprawdzonych i popularnych, ale może odnajdziesz dla siebie coś zupełnie szalonego, co zadziała tylko dla Ciebie. Lýdia Machová opowiada o tym, jak bardzo nieszablonowych i oryginalnych metod używają czasami poligloci: https://www.youtube.com/watch?v=o_XVt5rdpFY 

12. Znajdź swojego bohatera językowego

Dobrze, że na świecie są bohaterowie. Strażak Sam pomaga gasić pożary, Superman ratuje świat, a twój bohater językowy (Language Hero) pomoże Ci szybko nauczyć się angielskiego. Kim jest Language Hero? To osoba, która mówi tak, jak Ty chcesz potrafić mówić. Nie chodzi tutaj o Twojego lektora czy znajomego native speakera, choć dobrze by było, jeżeli oni również mogliby być bohaterami językowymi. Chodzi raczej o osobę publiczną i najlepiej, jeśli jesteś w stanie znaleźć wiele wypowiedzi takiej osoby online.

Czym charakteryzuje się bohater językowy? Jest elokwentny (to chyba oczywiste), potrafi skupić uwagę słuchaczy, mówi w sposób naturalny, niewymuszony. Może używać odmiany brytyjskiej, amerykańskiej czy jeszcze innej, ale może też w ogóle nie być native speakerem.

Poszukaj osoby, która Cię inspiruje, której lubisz słuchać i wykorzystaj jej talent do swojej nauki angielskiego. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, którzy mówcy inspirują mnie, kliknij tutaj:

 

 

13. Polub naukę albo zmień sposób nauki

Aby nauczyć się języka angielskiego, nauka powinna sprawiać Ci przyjemność. Nie, nie powinna. Musi. To zjawisko znane jest psychologom, ale nie trzeba być specjalistą, aby wiedzieć, że dużo chętniej robimy coś, częściej do tego wracamy, szybciej i sprawniej się tego uczymy, jeżeli sprawia nam to przyjemność.

Jeżeli nauka języka angielskiego w szkole językowej, do której aktualnie chodzisz, nie sprawia Ci przyjemności, nie możesz zmusić się do samodzielnej nauki i w ogóle najchętniej przestałbyś się uczyć, to znaczy, że czas coś zmienić. Na początek poinformuj swojego nauczyciela, że nie odpowiada Ci metoda i że być może powinien znaleźć dla Ciebie nowe sposoby na naukę. Jednocześnie spróbuj poszukać na własną rękę innych rozwiązań. Jeżeli to nie pomoże, zmień lektora lub szkołę. Zamiast zrezygnować, kontynuuj swoją przygodę z nauką języka gdzie indziej.

14. Skup się na języku. Jednym.

Mówiłem już o tym, że musisz zarezerwować sobie czas na naukę języka, żeby zobaczyć efekty. W przeciwnym wypadku będziesz uczyć się długo – co oznacza, że po drodze może zdarzyć się wiele, co będzie Cię rozpraszać i odbierać Ci motywację. Jeżeli chcesz naprawdę szybko nauczyć się angielskiego,  na jakiś czas zrezygnuj z innych zajęć, które konkurują o Twój czas. Szczególnie jeżeli uczysz się dwóch języków obcych jednocześnie. W tym ostatnim przypadku często występuje tzw. interferencja językowa, która sprawia, że języki po prostu się mylą, trudniej je zapamiętać i popełnia się więcej błędów.

Zatem jeżeli np. jednocześnie uczysz się angielskiego i hiszpańskiego, być może dobrym pomysłem byłoby na jakiś czas (na przykład na rok?), skupić się wyłącznie na nauce języka angielskiego, a hiszpański odłożyć na później. Lub odwrotnie. W ten sposób zobaczysz, że po krótkim czasie Twój angielski stanie się dużo lepszy.

15. Gramatyka pomoże Ci szybko nauczyć się angielskiego. Ale nie bądź jej niewolnikiem

Nauka języka angielskiego z zupełnym pominięciem gramatyki jest możliwa, ale potrwa dłużej. To tak jak z tabliczką mnożenia: można nauczyć się jej na pamięć, ale tylko do 100. Powyżej nie ma to już sensu. Za to wystarczy nauczyć się kilku prostych reguł matematycznych, a dalsze kalkulacje przyjdą z łatwością, praktycznie automatycznie. Tak samo jest z gramatyką języków obcych. Szybka nauka angielskiego jest możliwa właśnie dzięki gramatyce, która jest niczym innym jak zbiorem (stosunkowo) prostych reguł, dzięki którym możemy samodzielnie składać zdania, których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy.

Jest też dobra wiadomość – w przeciwieństwie do matematyki tutaj nie musisz stosować reguł perfekcyjnie! Nikt nie mówi w języku angielskim gramatycznie idealnie, nawet native speakerzy. Ha! Szczególnie native speakerzy nie trzymają się reguł. Więc jeśli nie zawsze mówisz poprawnie – to absolutnie ok. Pamiętaj, gramatyka czyni naukę języka angielskiego prostszą – to Twój sprzymierzeniec, nie wróg.

aplikacje angielski

16. Przyjaciel pomoże szybko nauczyć się angielskiego

Nauka z przyjacielem to bardzo dobra metoda na szybką naukę angielskiego – język jest przecież narzędziem do komunikacji. Skuteczniej i przyjemniej jest poznawać język angielski z drugą osobą, niż siedząc samemu w domu. Rozwiązaniem są też spotkania online.

Mówiąc o przyjacielu, mam na myśli partnera lub partnerkę do wspólnej nauki. Jeżeli to Twój przyjaciel, to świetnie, ale nie musi nim być. Jakie cechy powinna mieć osoba, którą warto zaprosić do wspólnej nauki? Musi być mniej więcej na Twoim poziomie językowym. Zbyt duża różnica poziomów może sprawić, że jedna osoba może się nudzić, a druga nie będzie nadążać. Powinna interesować się tymi samymi obszarami, co Ty, tak abyście mieli wspólne tematy do rozmowy. Musicie zgrać się w czasie i ustalić regularny termin na wspólną naukę języka.

I ostatnia rzecz: podobnie jak w przypadku lektora, musi być między Wami nić porozumienia. Jeżeli lubicie spędzać czas na wspólnej nauce, wtedy pomożecie sobie nawzajem.

17. Zainstaluj aplikację do nauki języka

Jaką? To już zależy od Twoich preferencji i tego, jak lubisz się uczyć. Oprócz ogólnie znanych przeznaczonych jedynie do nauki języka, takich jak Duolingo, Buusu czy Memorise, są też takie, które choć nie specjalizują się w nauce samego języka, dobrze się do niego nadają. Taką aplikacją jest np. Quizlet, oferujący narzędzia do samodzielnej nauki. W Ling Team uczestniczymy w tworzeniu serwisu webowego do tworzenia notatek i wspólnej nauki – MemoFriend.com, który również dobrze sprawdza się w nauce języka obcego.

Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, że żadna aplikacja, przynajmniej póki co, nie jest w stanie być jedynym i głównym sposobem na opanowanie języka. Może jednak wspierać Cię w procesie nauki, cały czas przypominając Ci o Twoim celu, jakim jest szybka nauka angielskiego.

18. Ucz się wszechstronnie

Jak nauczyć się angielskiego, gdy jesteś wzrokowcem? A jak, gdy jesteś słuchowcem? Większość z uczących się sądzi, że będąc wzrokowcami może skutecznie zapamiętywać słówka, wyłącznie stosując pomoce wizualne. Wielu innych uważa, że potrafi uczyć się wyłącznie ze słuchu.

Prawda jest taka, że jesteśmy jednocześnie wzrokowcami i słuchowcami. Co więcej, zapamiętujemy i uczymy się języka na podstawie tego, co widzimy i co słyszymy, ale także na podstawie tego, jakie w danym  momencie odczuwamy emocje czy też jakie wykonujemy czynności. Proces uczenia się i zapamiętywania jest dużo bardziej złożony niż mogłoby się to wydawać.

Co się z tym wiąże? Nadal prawdą jest rada: „Wzrokowcu, rysuj angielskie fiszki. Słuchowcu, śpiewaj piosenki po angielsku”. Ale jeszcze lepsze efekty osiągniesz, gdy od czasu do czasu wypróbujesz sposoby na pierwszy rzut oka dla siebie niedogodne. Kto wie, być może odkryjesz magiczny sposób na naukę słówek, o którym istnieniu nawet nie wiesz.

19. Wypracuj nawyk nauki angielskiego

Charles Duhigg w książce Siła Nawyku (The Power of Habit) przekonuje między innymi, że podstawą osiągnięcia celu jest wypracowanie sobie dobrych nawyków, ewentualnie zastąpienie złych dobrymi. Fakt, na początku nie jest to proste. Jest jednak bardzo dobra wiadomość – im dłużej praktykujesz czynność, którą planujesz zamienić w nawyk, tym łatwiej Ci ona przychodzi. Ludzie, którzy odnoszą sukcesy w rozmaitych dziedzinach, którzy pozornie mają więcej siły i samozaparcia, żeby ćwiczyć, uczyć się, pracować, tak naprawdę nie różnią się niczym od innych. Nauka czy praca nie przychodzi im łatwiej. Robią to, bo jest to ich nawyk, nie potrzebuję każdorazowo zmuszać się do wysiłku. They just do it.

Wypracowanie sobie nawyku nauki to najlepsza droga, aby szybko nauczyć się języka angielskiego. Najlepszej robić to codziennie, zgodnie ze sporządzonym planem. Pamiętaj, im dalej w las, tym nauka będzie przychodziła Ci łatwiej. W pewnym momencie przestaniesz zauważać, że siadasz do powtórki słówek czy też nauki nowych. Nauka stanie się dla Ciebie nawykiem.

20. Pamiętaj, angielski otwiera drzwi

Na koniec chce Ci przypomnieć, że świat jest przyjemniejszy jeśli znasz angielski. W rozwoju zawodowym Twoje możliwości są o wiele większe, w niektórych zawodach, dzięki pracy zdalnej, prawie nieograniczone terytorialnie. Znając angielski w stopniu zaawansowanym, możesz podjąć pracę na drugim końcu świata, nie wyprowadzając się z domu rodzinnego.

Język angielski jest międzynarodowym językiem biznesu, ale też językiem nauki, co daje Ci ogromne możliwości rozwoju w tej dziedzinie. Większość nowych myśli, trendów, wszystkiego, co ciekawe, powstaje w języku angielskim albo zostaje na niego przetłumaczone w pierwszej kolejności. Dzięki znajomości angielskiego możesz śledzić wszystko, co aktualnie najważniejsze.

No i najważniejsze. Angielski, choćby na podstawowym poziomie, daje Ci możliwość bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami większości krajów świata. Nawet kilka słów czy zwrotów potrafi otworzyć drzwi czy umożliwić spotkanie właściwych ludzi, co czasami może mieć niesamowicie pozytywny wpływ na Twoje życie.